пятница, 29 ноября 2013 г.

розробки уроків 5-й клас


      Тема: Ганс Крістіан Андерсен. «Снігова   Королева»
ЛЮДИНУ, В ЯКОЇ БАГАТО ДРУЗІВ,
                                                                                  НЕМОЖЛИВО ЗЛАМАТИ.
          Мета: поглибити знання учнів про літературну казку; ознайомити школярів із творчістю                         датського казкаря Г. К. Андерсена на прикладі його твору «Снігова 
                      Королева»;розвити навички виразного читання, самостійної роботи з книгою,                              аналіз тексту;сприяти вихованню цілеспрямованості в досягненні поставленої                              мети.
         Обладнання:  портрет Ганса Крістіана Андерсена; фотографії пам’ятника письменникові;
                                   виставка книжок письменника.

Х і д    у р о к у
         І. Оголошення теми, мети та завдань уроку.
         ІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
         1.Слово вчителя.
    Наша подорож по чарівній країні казок продовжується. На крилах фантазії ми пересемося на північ, до Скандинавії. Саме там знаходиться Данія, де й до цього часу є справжні королі й королеви. А багато років тому там жив дивовижний письменник. Він був казкарем. І звали його Ганс Крістіан Андерсен (1805-1875рр).                                                                                                    У Данії є маленький острів Фьон, а на ньому знаходиться містечко Оденсе. Серед жителів містечка був один бідний чоботар на ім’я Ганс Крістіан Андерсен, у родині якого 2 квітня 1805р. народився син, котрого назвали так само, як і батька.  Батько був дуже хорошою людиною. Все життя мріяв учитися і мандрувати. Але судилося йому зовсім інше. Часто він сидів вечорами і читав своєму маленькому синові казки. А ще він любив гуляти з малюком берегом моря і розповідав йому різні дивовижні історії. Батько дуже рано помер, але встиг зробити одну велику справу – він відвідав із сином театр. Ця подія повністю змінила життєві погляди маленького хлопчика. Андерсен - молодший після цього мріяв стати актором, він хотів співати на сцені, танцювати й декла
мувати вірші.                                                                                                 
    Коли Андерсенові виповнилося чотирнадцять років, він пішов з дому. Перед ним розкрився широкий світ. І тоді хлопчик зрозумів, що в житті немає добрих чародіїв. Усе набагато складніше. Актора з нього не вийшло. Тоді Андерсен почав писати. Казки його миттєво розліталися по світу, їх друкували, ними захоплювалися, а автора прославляли. Нарешті, ось вона – довгоочікувана слава. Він об’їздив увесь світ і побачив усе те, про що мріяв батько.                Чи був письменник щасливий? Не зовсім. У нього була слава, але він не мав найголовнішого – домівки, коханої, сім’ї…                                           
  Помер Андерсен у зеніті слави. В день його смерті було оголошено національний траур.                                                                                               
  2. Запитання і завдання для учнів.                                                                                                         Андерсен написав дуже багато казок. І зараз ми згадаємо деякі з них. Я буду показувати вам ілюстрації до його казок, а вам потрібно назвати казку.(Вчитель показує малюнки, а учні називають казки).                                                               
3.  Молодці! Ви дуже добре з його казками. 
  - Як ви думаєте якому головному герою з названих казок поставлений пам’ятник?                    - Правильно. Русалочка стоїть на березі моря й проводжає та зустрічає всі кораблі, що припливають до Данії.                                                          
   Пам’ятники та музеї – це вічна данина великим людям, творцям і геніям світу. В центральному паркові Копенгагена, столиці Данії, стоїть пам’ятник Андерсенові, є будиночок казкаря в його рідному Оденсе.
          4. А зараз до нас завітають у гості казкові герої. Ви повинні відгадати з якої вони казки.
(До класу заходять двоє дівчат і один хлопчик. Одна з дівчат одягнена у Снігову королеву, а друга – Герда, хлопчик - Кай).
         - Хто ці чудові персонажі?
         - З якої вони казки?                                                                                        
         - Правильно.Це Кай,Герда, Снігова королева з казки Г.К. Андерсена «Снігова королева».
         5. Всі ми любимо дивитись мультфільми і дорослі і діти. Вам, як я бачу, добре відома казка «Снігова королева». Тепер ви будете дивитися уривок з цієї казки, а потім вам треба буде її продовжувати.
(Учні дивляться уривок і продовжують казку).
         6. Письмова робота.
Учні записують питання у зошити і дають на них письмову відповідь.
1.Як з’явилося «сатанинське дзеркало»?
2.Опишіть будиночок, у якому жили діти.
3.Куди прилетіла Снігова королева з Каєм?
          ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
7. Снігова королева могутня і сильна, але їй ніколи не мати того, що є у Герди – доброго серця, зігрітого любов’ю до Кая. Сила Снігової королеви в її багатстві. Сила ж Герди – в її доброті, мужності, вірі в себе, вмінні долати будь  - які перепони. А ще – в її вірності, бо це головне для людини, як говорить азербайджанське прислів’я, котре є епіграфом уроку.                                      Наша маленька героїня хоче дати вам деякі поради. Якщо ви їх добре запам’ятаєте і будете жити за ними, то ви ніколи не будете самотніми. А коли трапиться вам якесь лихо, ваші вірні друзі прийдуть завжди вам на допомогу.

ІV. Домашнє завдання.
Намалювати ілюстрації до казки «Снігова королева»



















Добра людина завжди

знайде добрих людей.

Добрий з добрим,

а злий сам.


  Тема: Поєднання побутовості і фантастики у казках Андерсена.
                                                                                     Фантастичне є сутністю дійсності.
                                                                                                    Ф. М. Достоєвський.
       Мета:  поглиблювати навички аналізу тексту;розвивати логічне мислення, усне зв’язне                           мовлення;виховувати вміння працювати з текстом, навички уважного читання.
           Обладнання: тексти казки Андерсена, ілюстрації до казки; виставка малюнків учнів.
Хід уроку.
 І. Оголошення теми, мети та завдань уроків.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.Перевірка домашнього завдання.
2.Робота з ілюстраціями до казки.
а) Які епізоди казки зображені на малюнках?
б) Чи співпадають ваші уявлення про героїв з уявленням художників?
  ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
          1.Бесіда.
    У казці Андерсена «Снігова  королева» поєднуються елементи побутовості і фантастики. Поруч з простим життям хлопчика та дівчинки відкривається фантастичний світ наповнений великими загадками і чарівністю.
  Андерсен одного разу сказав «У мене безліч матеріалу, іноді мені здається, що кожен паркан, кожна маленька квіточка говорять: «Подивися на мене, і тобі відкриється історія усього мого життя. І варто мені так сказати, як у мене вже готова розповідь про будь – якого з них. Найдивовижнішою казкою є саме життя. Важливо тільки вміти побачити незвичне у звичайнісіньких речах, предметах, явищах. А це властиве лише людям з багатою творчою уявою».А тепер вам потрібно підключити свою творчу уяву і заповнити табличку. Реальне і фантастичне у казці «Снігова королева» крокує поруч. Ви повинні його розділити.
           1.Складання таблиці.
Реальні події:
Фантастичні елементи:
життя містечка;
бідність сім’ї, де жили діти;
побут бідної сім’ї;
зміна пір року;
катання дітей на санчатах;
принци та принцеси.
«сатанинське дзеркало» та його власники;
властивості дзеркала;
перетворення серця на крижину;
Снігова королева;
чарівниця;
звірі, птахи, що вміють говорити;
сни, що блукають у палаці.

З нашої таблички видно, що це фантастична казка, тому що переважають фантастичні елементи.Які фантастичні казки ви ще знаєте?Назвіть їх.
          2.Робота з текстом.
1.Визначте елементи сюжету.
Експозиція – життя Кая і Герди.
Завязка – зустріч з Сніговою королевою.
Розвиток дії – Герда іде шукати Кая.
Кульмінація – порятунок Кая.
Розвязка – діти повертаються додому.
2. а) Доведіть, що це казка.
    б) Які проблеми порушує автор у казці?
 ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Гра «Літературне бюро знахідок».
          Завдання.
1.Назвати, кому з героїв казки належать загублені речі; спробувати себе в ролі господарів цих речей.
·        Капелюшок. (Доброї чаклунки)
·        Горщик із трояндами. (Герди і Кая)
·        Шапка. (Снігової королеви)
·        Муфта. (Герди)
·        Дзеркало. (Тролів)
·        Ніж. (Маленької розбійниці)
·        Рукавиця. (Старої розбійниці)
·        Рибина. (Старої фінки)
2.Конкурс на найкращого оповідача.
·        Розповідь від імені Герди.
·        Розповідь від імені Кая.
3.Розвиток писемного мовлення.
         Завдання.
Кожна група отримує завдання різного рівня складності на окремих картках.
1.Написати листа Андерсену, в якому розповісти про свої враження від казки, задати автору запитання, які виникли після прочитання твору.
2.Розказати від імені Кая: «Що я відчував, коли тануло моє серце?».
3.Які людські почуття і якості Андерсен засуджує в казці?
4.Які людські почуття та якості Андерсен прославляє в казці «Снігова королева»?
5.Скласти розповідь за темою: «Що сталося б, якби скалка чарівного дзеркала залетіла до нашого класу?»
6.Дати відповідь на запитання, про яких людей можна сказати, що у них – гарячі серця, і про яких, що у них – холодні.
7.Скласти інший початок казки.
8.Вигадати інший кінець казки.
9.Дати власну назву казці «Снігова королева».
10.Опишіть словами надані ілюстрації до казки.
V. Підведення підсумків.
1). Що трапилося з Гердою, коли Кай не повернувся?
2). Чому дівчинка вирушила на пошуки Кая?
3). Як ви гадаєте, чи є дива в реальному житті?
VI. Домашнє завдання.
Підготувати прислів’я та приказки про дружбу.

















  Тема: Перешкоди на шляху Герди до Кая, її помічники.
                                                                                   Дружба – найбільший скарб.
                                                                                              Народна мудрість.
     Мета:  навчити учнів робити узагальнення під час аналізу художнього твору; розвивати творчу уяву, усне зв’язне мовлення; виховувати дружнє ставлення до людей.
    Обладнання: тексти казки, ілюстрації до казки, ребуси.
Хід уроку.
І. Оголошення теми, мети та завдань уроків.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.Бесіда.
      Життя не буває легким, і це всім відома істина. Одні не витримують труднощів і ламаються, інші – борються, долають усілякі перепони й негаразди досягають мети.                                                 Світ звичайних людей, їхні душі розкриваються у творі. Письменник пише про віддану дружбу, її боротьбу, про добро і зло. Та найголовніша риса, яка привертає увагу письменника, - це вірна дружба. Вершиною людської гідності є здатність захистити слабшого, вірність дружбі, закон товариськості, гуманізм у стосунках між людьми. Всі ці риси поєднує у собі маленька дівчинка Герда. Вона вірна своєму другу Каю і йде йому на допомогу.
2.Перевірка домашнього завдання.
          Слово вчителя.
     Сьогодні ми з вами будемо говорити про одну з найкращих людських цінностей  —  Дружбу. Ви повинні були на сьогодні підготувати прислів’я та приказки про дружбу.(Учні зачитують з своїх зошитів прислів’я та приказки.)
Один у полі не воїн.
Одним пальцем і голки не вдержиш.
Усі за одного, один за всіх.
Дружній табун і вовків не боїться.
Дружба та братство дорожче багатства.
Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже.
Нових друзів наживай і старих не забувай.
Кожух краще новий а приятель старий.
Приятелів тьма, а вірного друга нема.
Вовк вівці не товариш.
З ким поведешся, від того й наберешся.
Народна мудрість нам показує, що вірних друзів завжди дорого цінували. Про дружбу складали прислів’я, казки, пісні.
ІІІ. Робота над текстом твору.
          Запитання до учнів.
1.Чому Герда вирішила шукати Кая?
2.Вирішивши шукати Кая, Герда пробачила йому його жорстокість? Чому?
3.Назвіть ті перешкоди, які траплялися на шляху Герди до Кая.
4.Чи хтось допомагав Герді у цих ситуаціях? Розкажіть як саме.
5.Як люди і звірі сприймали дівчинку?
ІV. Літературна гра.
          Умови гри: Заповнити клітинки за першою літерою слова, що характеризує літературного героя.

Ю






Д






В






У






С







 (Юна, друг, вірна, уперта, смілива.)






Снігова королева.
З






Б






К






П






Х







 (Зла, біла, крига, пихата, холодна.)
Снігова Королева зла і пихата. Вона має велику силу.
Герда – маленька дівчинка в якої тверда і сильна вдача, яку не під силу зламати могутній Сніговій Королеві. Вона дівчинка з гарячим серцем, яка долає всі перешкоди, які стають на її шляху і визволяє Кая з чар Снігової Королеви.
Запитання до учнів.
1.Чим пояснити дивну поведінку Кая?
2.Як бабуся і Герда сприймали витівки Кая?
3.Чому хлопчик забув бабусю і Герду?
4.Яким було життя Кая у палаці Снігової Королеви?

  V. Підведення підсумків.
      Слово вчителя.
    Іноді буває дуже важко здолати перешкоди, що зустрічаються на шляху до щастя. Добре коли у скрутну хвилину тобі приходять на допомогу друзі. Тоді і горе легше переносити, оскільки відчуття душевного тепла з боку інших зігріває навіть зболілу душу. Народна мудрість говорить, що друзі пізнаються у біді. Життя підтверджує, що ставлення до твоїх проблем з боку друзів допомагає перевірити щирість стосунків.
Запитання до учнів.
1.Кого ви можете назвати своїм вірним другом? Чому?
2.Розкажіть історію з свого життя, в якій ви повелися, як справжні друзі.

VI. Домашнє завдання.
Описати свого найкращого друга і вашу дружбу з ним.








 Тема: Перемого щирих людських стосунків над багатством Снігової  королеви.
                                                                                                                                Сила – в її серці.
                                                                                                                                     Г. К. Андерсен
                                                                                                                Головне у людини – вірність.
                                                                                                                   Азербайджанське прислів’я.
 Мета: поглиблювати навички аналізу; розвивати логічне мислення;  навчити учнів робити                узагальнення та висновки;  засвоїти поняття про антитезу;  сприяти вихованню у школярів         високих моральних цінностей.
 Обладнання: тексти казки «Снігова королева», ребус.
Хід уроку.
І. Оголошення теми, мети та завдань уроків.      
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.Перевірка домашнього завдання.
 Учні зачитують свої розповіді про друзів.
2.Бесіда за матеріалом прочитаного.
 Запитання до ІV розділу «Лапландка і фінка».
а) Куди олень привіз дівчинку?
     (До старої фінки)
 б) Яку таємницю відкрила Герді фінка?
     (Вона сказала, що причина зміни Кая – осколок дзеркала. Його треба видалити, інакше Снігова королева завжди матиме над ним владу.)
в) У чому на думку фінки, сила Герди? Цю відповідь проілюструйте словами тексту.
     («Я не можу дати їй більше сили, ніж у неї є зараз. Хіба ти не бачиш, що їй підкоряються люди, і тварини? Не в нас позичати їй сили. Сила – в її серці».)
г) Як ви розумієте вислів: «Сила – в її серці»?
      (Серце справжньої людини – це вмістилище добра, любові, що надає їй сили, сміливості,              мужності, безстрашності.)
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
Гра «Відгадай і запам’ятай».
          Бесіда.
    Зараз учні ви повинні відгадати загадку. Якщо ви дуже уважно і вдумливо читали казку «Снігова королева», тоді вам не буде це занадто складно.
1.Що мала при собі Герда, коли вирушала на пошуки свого друга Кая?
2.В Снігової Королеви цього немає.
3.Це була непереможна зброя за допомогою якої Герда перемогла Снігову Королеву.














          

                                                ( Гаряче серце)
         Бесіда.
   Відгадали. Ви дуже уважно читали текст казки.Снігова королева могутня й сильна, але їй ніколи не мати того, що є у Герди – доброго серця, зігрітого любовю до Кая. Сила Снігової королеви в її багатстві. Сила ж Герди – в її доброті, мужності, вірі в себе, вмінні долати будь – які перепони. А ще в її вірності, бо це головне для людини. Сам Андерсен писав, що в його казці «почуття одержують перемогу над «холодним розумом», «Добро, Істина й Краса» перемагають».
          Запитання до учнів.   
1.Потрібні нам в житті справжні друзі?
2.Чи хотіли б ви мати такого друга, яким була для Кая Герда?
   Всі ми хочемо, щоб нас поважали, розуміли не зраджували. Але дуже часто нам потрібно задуматися над нашою поведінкою, нашими вчинками. Якщо ми з вами станемо для когось таким вірним другом як була Герда, тоді обов’язково в світі знайдеться людина, яка буде нам вірним другом і товаришем.                                    
 Слово вчителя.                                                                                                                                          Автор у казці «Снігова королева» вживає антитези. Прийом антитез надає можливості більш повно розкрити високі моральні якості своєї маленької героїні та всіх тих, хто їй допомагав.
          Словникова робота.                                                                            
(Учні ведуть запис у зошитах.)
Антитеза – стилістична фігура в художній літературі, що полягає в запереченні певної думки.
         Творче завдання для учнів.
     Учні шукають в тексті твору приклади антитези і записують їх в зошит.    Дружба між Гердою і Каєм та всіма її помічниками – холодна влада над світом Снігової королеви;                                   Гаряче серце Герди – крижане серце Кая;                                        
Добро Герди – зло жорстокість Снігової королеви, її крижаний поцілунок; 
 Щирі сосунки (Кай і Герда, принц і принцеса, ворон і його наречена, Герда і Маленька розбійниця) – угода між Сніговою королевою та Каєм.
(Учні зачитують свої роботи.)
         Робота над текстом твору.
1.Якою була атмосфера в домі де жили діти і в палаці Снігової королеви?
2.Які почуття викликає у вас Снігова королева та її замок? Чи хотіли б ви жити серед такого багатства і ніколи не відчувати холоду? Чому?
3.Як ви думаєте, чому, коли діти поверталися додому, затихали навіть буйні вітри?
         Бесіда.
1.Що ми можемо взяти з собою з цієї казки і понести в незнану дорогу, імя якої – Життя?
2.Що навчила нас маленька дівчинка Герда
Тільки добре серце, щирі почуття допомогли дівчинці дістатися королівства. Кожен, хто зустрічався їй, намагався допомогти, підтримати її. Злі і жорстокі люди не можуть мати друзів, їм важко спілкуватися з іншими. Їх бояться, їм недовіряють. У народі кажуть: «Багато друзів – Мало проблем». Тільки друзі завжди прийдуть на допомогу. Дружба допомогла двом друзям. Вони змогли перемогти злу королеву й дістатися додому. А вдома вони знову стали милуватися своїми чудовими трояндами, які виростили разом. І квіти зацвіли ще краще, бо саме дружба, взаємодопомога стають основою щасливого життя.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.                                                      
 1.Узагальнююча бесіда.
а) Як ви гадаєте, хто є справжньою героїнею казки – Герда чи Снігова королева?
(Безперечно, маленька Герда, яка жила в бідній комірчині на даху і змогла перемогти всесильну володарку снігів.)
б) Якою на вашу думку, є авторська оцінка твору?
(Автор допомагає Герді. Снігова королева прекрасна, але безжалісна, виявилася переможеною. Вічна боротьба добра зі злом закінчилася перемогою добра.)
2.Заключне слово вчителя.
Ось і закінчилось наше знайомство з Гердою, Каєм, Сніговою королевою. Ця казка нас дуже багато навчила. Головне в житті не багатство, а – вірність, дружба, людяність, милосердя. Куди б не завели вас життєві шляхи, ніколи цього не забувайте.
Будьте справжніми друзями вашим друзям!
V. Домашнє завдання.                                                                                           Підготуватись до текстових завдань по казці Г. К. Андерсена «Снігова королева»
  

Комментариев нет:

Отправить комментарий