суббота, 30 ноября 2013 г.

Жан де Лафонтен «Зачумлені звірі». Аналіз байки «Зачумлені звірі».

        Жан де Лафонтен «Зачумлені звірі». Аналіз байки «Зачумлені звірі».

          Тема .Жан де Лафонтен «Зачумлені звірі». Аналіз байки «Зачумлені звірі».
          Цілі:  Закріпити знання учнів про байку, ознайомити із творчістю французькогописьменника Жана де Лафонтена; розкрити алегоричний та повчальний сенс байки «Зачумлені звірі», відображення в ній вад людського життя; розвивати вміння аналізувати та коментувати прочитане; висловлювати особисте ставлення до проблем, порушених у байці; виховувати в учнів естетичний смак, почуття відповідальності за власні вчинки, прагнення боротися з людськими вадами.
          Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
          Обладнання: портрет Жана де Лафонтена, тексти байки «Зачумлені звірі», ілюстрації до твору.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

                                                                                 Сократ і Бабій, Федр і Лафонтен,
                                                                                 Сковорода, Крилов -     
                                                                                 Всім вистачило тем:                                                                                                                                                               
                                                                                 Всім шлях премудрий розкрився,
                                                                                 Хто до Езопа добувся,
                                                                                 Хто позичав сюжетів та ідей
                                                                                 Що байкою збагачував людей.
                                                                                                         М. Годованець



Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
 1.  Інтерактивна гра « Гронування» (повторення вивченого матеріалу).
2. Кросворд.  Розгадайте кросворд і ви дізнаєтесь про кого буде іти мова на сьогоднішньому уроці.

1.








2.











3.







4.









5.










6.








7.









1.   Художній засіб, за допомогою якого узагальнене поняття розкривається через конкретний образ.
2. Господар Езопа.
3. Рідне місто Езопа.
4. Засновник байки.
5.Хто приніс різки у байці «Хліборобові діти».
6. У якому місті помер Езоп?
7. Байка «Вовк і …».                                                                                                                                  ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу.
          1.Повідомлення про життєвий і творчий шлях Жана де Лафонтена.                              Багато віків минуло відтоді, як жив Езоп. Світ дуже змінився: виникли нові держави, розвинулися науки, поліпшився побут… Лише внутрішній світ людини та її поведінка суттєво не змінилися.                                                                                       Жан де Лафонтен народився у Франції, в маленькому містечку Шато-Тьєррі в родині лісника. Хлопчик не здобув належної освіти, адже його батько вбачав у синові продовжувача своєї справи і вважав за доцільніше привити Жанові навички ведення лісового господарства. Та несподівано для всіх Жан поїхав до Парижа. Юнак ставився до життя легко, весело та безтурботно, як Цикада з його майбутньої байки «Цикада і Мурашка». Однак це не завадило йому завоювати в столиці прихильність багатьох відомих людей.
          Лафонтен почав серйозно вивчати історію, літературу, багато читав, сам складав  вірші. Але справжньої слави він зажив як байкар. Перші шість книги під назвою «Байки Езопа, перекладені на вірші добродієм де Лафонтеном» зʼявилися в 1668 році. Всього поет видав 12 збірок байок.                                                Героями байок Лафонтена є люди, тварини, птахи, комахи, явища природи. Особливо французький байкар любив описувати звірів, найголовнішим з-поміж яких вважав Лева. Цар звірів у творах постає могутнім, величним, сильним, жорстоким, славолюбним.                                                                                                                          Для виразного зображення героїв Лафонтен часто використовує антитезу (протиставлення): великий – маленький («Лев і Комар»), сильний- слабкий («Вовк і Журавель»).                                                                                                                              2.Творче завдання Відгадайте загадку і підберіть ілюстрації.
                   
           3.Виразне читання байки «Зачумлені звірі».
           4.Аналіз байки «Зачумлені звірі».




          Бесіда.
1.Яке лихо трапилося з лісовими звірами?
2. Навіщо Лев скликав раду?
3. Чи справжнім грішником, на вашу думку, є Лев?
4. Як Лис виправдовує Лева?
5. Чому Лис виправдовує Лева?
6. У чому полягає гріх Осла?
7. Чи був був Осел найбільшим грішником у лісі?
8. Чому ж саме його лісова громада вирішила принести у жертву?
9. Яка мораль байки?
       5.Визначення теми та ідеї твору.
  Тема – розповідь про те, як лісові звірі обирали під час чуми «найбільшого» грішника.
   Ідея – несправедливість суспільства, у якому одним можна все, а іншим – нічого.
IV.Закріплення вивченого матеріалу.
           Бесіда.
-         Що ви дізналися про Ж. де Лафонтена?
-         У яких байкарів поет запозичував сюжети?
-         Скільки байок було написано поетом?
-         Які недоліки людей і суспільства викриває Лафонтен у байці «Зачумлені звірі»?
-         Якою «чумою» вражені звірі?
-         Чи актуальні проблеми, порушені у байці «Зачумлені звірі»? висловіть власну думку з цього приводу.

V.Домащнє завдання.
   Підготувати повідомлення про І. А. Крилова.

   Підготувати детальний переказ байки «Зачумлені звірі».

Комментариев нет:

Отправить комментарий