суббота, 30 ноября 2013 г.

І.А.Крилов – нащадок великого  Езопа. Порівняльний аналіз байки «Вовк і Ягня». Езопа та Крилова
         Тема. І.А.Крилов – нащадок великого  Езопа. Порівняльний аналіз байки «Вовк і Ягня». Езопа та Крилова.                                                                                                                                       Мета: зацікавити біографією І.А.Крилова; працювати над виразним читанням байок; розвивати навички аналізу літературного твору; аналізувати    байки Крилова і Езопа; виховувати високі моральні цінності.
 Обладнання: портрет І.А.Крилова, збірник байок, ілюстрації до байок «Вовк і Ягня».
                                                                                             Ох, басни – смерть моя!
                                                                                              Насмешки вечные
                                                                                              Над львами, над орлами!
                                                                                                             А.С.Грибоєдов
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
       Детальний переказ байки Ж. де Лафонтена «Зачумлені звірі».
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу.
1.Інтерактивна гра «Гронування».
1.     . Повідомлення про життєвий і творчий шлях І.А.Крилова.
  Слава російської байки пов҆язана з ім҆ям  Івана Андрійовича Крилова. Упродовж тридцяти років творчої праці він створив понад двісті байок.   Народився Іван Крилов у Москві в родині бідного армійського офіцера. Згадуючи своє дитинство, він говорив: «Був дитя, як усі: грався, бешкетував, вчився не відмінно, іноді мене навіть били різками». Після смерті батька, який залишив у спадок лише солдатську скриню з книгами, родина жили в злиднях. Мати ходила в заможні родини читати Псалтир по небіжчикам, а майбутній байкар служив «підканцеляристом» в одній із установ: підточував гусячі пера, переписував тексти, розносив пакети. Змалку Крилов не мав змоги навчатися в школі. Але прагнення хлопця до знань було настільки сильним, що він самотужки вивчив мови, математику і став високоосвіченою людиною. Упродовж тридцяти років Крилов служив у Петербурзькій публічній бібліотеці, тож завжди був ознайомлений із літературними новинками. Тут збиралися видатні митці того часу: письменники О.Пушкін, В.Жуковський, М.Гнєдич, художники Орест Кіпренський, Василь Тропінін та інші.Захоплення Івана Крилова були різнобічними. Вдома у нього жили голуби, які вільно літали по помешканню. Письменник добре грав на скрипці, вивчав математику.Писати байки Іван Крилов почав майже у сорок років. До цього були вірші, п҆єси для театру, захоплення журналістикою. Першу книгу митця – «Байки Івана Крилова» - було видано 1823 року. До неї увійшло 23 байки. Упродовж життя письменник видав дев҆ять збірок байок.
Повторення вивченого матеріалу .                                                                                            Робота за  схемою
4.Коментар вчителя.
   У байках Крилов змальовував багатьох тварин. В алегоричних образах левів лисиць, ворон він втілював людські характери, висміював такі людські вади, як лесливість, заздрість, жадоба, лінощі. Людина й тварина живуть у творах байкаря в одному світі, розмовляють однією мовою, прекрасно розуміють одне одного, однаково думають, хитрують, викликають здивування, обурення, співчуття, жаль, сміх. Бджоли й інші комахи у творах Крилова здебільшого працелюбні й сором҆язливі ; Вовк – тупоголовий бюрократ-чиновник, Лисиця – лицемірний суддя-хабарник, улесливий царедворець. Байки Крилова складаються переважно з двох частин: розповіді і повчального висновку(моралі).
5..Виразне читання байки «Вовк і Ягня» в перекладі та мовою оригіналу.
6.Аналіз байки «Вовк і ягня» Езопа та Крилова.
- Чим відрізняються байки Езопа і Крилова?
Одна з найвідоміших байок Івана Крилова – «Вовк і Ягня», сюжет якої письменник запозичив у родоначальника жанру Езопа. Але в Езопа байка прозова, а у Крилова – віршована. Відрізняється і форма подачі моралі байки. Езоп прямо зазначає: «Байка доводить, що навіть справедливий захист не має сили для тих, хто заповзявся чинити кривду». У російського байкаря повчальний висновок ширший, він не зводиться до одного рядка: «У сильного безсилий винен завсіди». Зміст моралі випливає з розповідної частини байки, підсилюється брехливими звинуваченнями Вовка .Насправді ж у суперечці з Вовком перемагає Ягня, яле ця перемога лише наближує його загибель.
7.Заочна подорож (див. додатки).   Петербург. Ми з вами в Літньому саду біля пам’ятника. Дідусь у глибокій задумі сидить у кріслі, а біля його ніг зібралися бронзові звірі – леви, лисиці, вовки, ведмеді та інші. Цей дідусь – відомий російський байкар…., а звірі - ….
(Діти називають – І.Крилов; герої його байок)


IV.Закріплення вивченого матеріалу.
          Бесіда.
1. Чому І.Крилов називає зустріч Ягняти з Вовком "бідою"?
2. У чому полягає вина Ягняти з погляду Вовка?
3. Чи вдається Вовкові звинуватити Ягня, чи знайшов він слушний привід для   цього?
4. Які слова вживає Ягня, звертаючись до Вовка?
5. Чи змінюється мова Ягняти в суперечці?
6. В яких рядках висловлюється "вовча правда"?
7. Зачитайте рядки у тексті, які є свідченням нерівності сил персонажів.
Заключне слово.                                                                                                              Ми завершили вивчення теми «Байка у зарубіжній літературі». Згодом ви можете забути визначення термінів «байка»,«алегорія», але, я думаю, будете пам’ятати імена творців байки: Езопа,Федра, Лафонтена, Крилова, Глібова. Будете пам’ятати, що праця – найбільший скарб людини, що жити потрібно в злагоді і дружбі, що обманювати неможна, а красти – це гріх. І на завершення уроку я прочитаю уривок із твору Федра. На запитання «що у житті для смертних найкорисніше?» бог Аполлон відповідає:     «Шануйте святощі і небожителів;
Вітчизну бороніть оружно і своїх
Батьків, дружин, дітей; громіте
недругів;
Допомагайте друзям; бідаків
щадіть;
Сприяйте добрим; викривайте
крутіїв;
Карайте за провини; не терпіть
ганьби;
Помщайтесь тим, хто осквернить
безчестям дім;
Лихих цурайтесь; віру йміть не
кожному».
          V. Домашнє завдання.
   Підготуватися до контрольної роботи.

Комментариев нет:

Отправить комментарий